Heroes 3 – niedoceniane poddanie się

Posted on Updated on

Gdy przegrywamy walkę, trzeba uciec aby zachować bohatera – jest on bardzo cenny. Walczymy i niszczymy przeciwnikowi ile tylko się da, a później uciekamy (Retreat) – taki schemat najczęściej stosowałem.

Można się poddać – wtedy płacimy przeciwnikowi za jednostki, które nam zostały. Kiedyś sobie wbiłem do głowy (niesłusznie), że to jest bardzo nieopłacalne, ponieważ płacimy naszemu przeciwnikowi. I bez głębszego przemyślenia trwałem w tym kilkanaście lat.

Ostatnio przeczytałem, że podczas Surrender, płaci się połowę kosztu kupienia jednostki (bazowo, są jeszcze artefakty które to obniżają, Dyplomacji nie liczę to w grach multiplayer jest zakazana). Czyli płacę tylko pół, a pół wędruje do przeciwnika. Czyli upraszczając, mogą ponownie zrekrutować te same jednostki po nominalnej cenie. Są to pewnie jednostki, które są dla mnie bardzo ważne (np początkowe Elfy i Centaury gdy gram Rampart). Bardzo często lepiej się wykupić i uderzyć jeszcze raz wyrównanymi siłami.

Koszt wykupienia w tawercie zupełnie pomijam ponieważ inną opcją jest ucieczka i wtedy też musimy ten koszt ponieść.

Zalety poddania się, które działały na moją korzyść podczas ostatniej walki:
– nie stracić początkowych Elfów, które robią bardzo dużą różnice
– jednostki można ulepszyć – czyli za całkiem niską kwotę Elfy strzelają podwójnie, a Centaury są wytrzymalsze i szybsze.
– kontynuujemy walkę z neutralnymi albo z przeciwnikiem – nie jesteśmy w plecy o cały tydzień (to już zależy ile dokładnie jednostek stracilibyśmy).
– przeciwnik nie dostanie punktów doświadczenia.

Przykład gdy lepiej nie tracić armii i ponieść koszty

Siła naszej armii to 5, siła przeciwnika to 10 (bo posiłki mu dotarły). Gdy walczymy takimi armiami do końca nam zostanie 0 a przeciwnikowi 7,5 (upraszczając – Przeważające siły bardzo tanio wykańczają ostatki, więc przeciwnikowi nie spadnie do 5).

W drodze mieliśmy posiłki o sile 5 (mieliśmy pecha, że przeciwnik zaatakował nas gdy był silniejszy z jego posiłkami). Gdy wykupiony bohater przejmie te posiłki to ciągle przegrywamy 5 : 7,5.

Gdy poddamy się to połączymy armie i nasza siła 10 spotka przeciwnika o sile 10 i tutaj już każdy może wygrać.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s